Jdi na obsah Jdi na menu

Oslava 100. výročí založení divadelního spolku v Olešnici

23. 11. 2009
Fotografie týdne

Následující zpráva o úspěšné oslavě 100. výročí založení olešnického divadelního spolku Jirásek je převzata ze serveru Turnovsko v akci a jejím autorem i autorem fotky je Pavel Charousek:

Divadelní spolek Jirásek v Olešnici v sobotu 21. listopadu oslavil 100. výročí založení. Při této příležitosti zdejší obyvatelé dostali malý dárek – zrestaurovanou divadelní oponu! Není běžné, aby v době, kdy se v menších obcích tak nanejvýš z omezených prostředků opraví pár desítek metrů silnice, či postaví část vodovodu (i to je prospěšné!), někdo myslel i na rozvoj ducha. „Podařilo se nám získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 150 tisíc korun, zbylé náklady na opravu opony v celkové částce 220 tisíc doplatila obec,“ uvedl při slavnostním odhalení nové opony starosta Olešnice Zdeněk Šich (na snímku vpravo v popředí). Opravu opony odborně provedli učitelé a studenti pardubické univerzity, oboru restaurování uměleckých děl. Opona v sále olešnické hospody zobrazuje známý motiv malby Františka Ženíška: Povolání Přemysla Oráče k vládě, jejím autorem je pravděpodobně malíř Jan Lev z Jilemnice, který ji namaloval někdy v období vzniku republiky. Do Olešnice se dostala v roce 1923. Zdejší spolek fungoval až do roku 1957, obnoven byl v roce 2004. V sobotu 21. listopadu se před zaplněným sálem hospody hrála divadelní představení z repertoáru souboru, zněla i muzika, závěr patřil přátelskému posezení.

Oslavy, spojené s prvním rozvinutím restaurované opony ze první čtvrtiny minulého století, zahrnovaly dvě představení - hry Miloše Marka "Čertovský telefon" a hry Karla Součka "Kravská opera". Následoval koncert bluegrassové skupiny Funny Grass a koncert rockové skupiny Dědové Harryho Pottera. Přátelské posezení s kytarami se protáhlo hluboko přes půlnoc.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář