Jdi na obsah Jdi na menu

Rušné Velikonoce v Rajském trianglu

5. 4. 2010

 

Velikonoce - vedle Vánoc druhé nejtradičnější svátky roku - se u nás zase jednou vyvedly, jen co je pravda! Podlouhé zimě se příroda i lidé otevírají. Máme teď k sobě zase blíž.

Prodloužený víkend k nám přilákal řadu návštěv - obvyklých i neobvyklých. Všichni "příslušníci kmene" se vrátili na Velikonoce do svých wigwamů. Prostě, bylo tady husto.
V sobotu se ještě dodělával sváteční úklid, ladil se program a zajišťovala remunerace. V neděli odpoledne vypukla řada akcí. které při dokonalém plánování měly navazovat, avšak spíše se křížily a kolidovaly jek časově, tak i místně. Odpoledne na horním konci Skalan dívky a ženy barvily vajíčka, připravovaly lahůdky na večerní zpěvánky spojené s oslavou 33. narozenin jednoho našeho stálého příznivce, na dolním konci měli hoši a muži plést pomlázky. Do toho však z jasné oblohy udeřil blesk - při cvičném přesunu mladšího stáda od Podbaby na Mladostov se odpojilo pět až šest krav a vydaly se na turisický úprk Českým rájem. Postupně byly od pletení pomlázek odvolávány posily, takže kolem 18. hodiny byly ve stíhání zapojeny téměř všechny typy dopravních prostředků, od traktoru, přes několik rychlých aut, motorku, koně,až po nejmodernější dopravní prostředek jednotlivce - dvojkolku (Segway Human Transporter vynálezce Deana Kamena), jednoho psa a spoustu lidí. Po delším pátrání se pět telat našlo ve stinném koutě zahrádky u mateřské školy na Všeni. Ani spolupráce okolních obyvatel nezabránila další pouti některých telat. Podařilo se sice na vlek za traktor dostat jednu krávu a jednoho býčka (nebyla to legrace), ale tři dobytčata se plot-neplot vydaly na další putování. Nejdramatičnější okamžiky nastaly, když se jeden býček odpojil a vydal se podle nové cesty k Borčicům. Jedna hlídka se mu snažila odříznout cestu ke státní silnici ze Žďáru do Žehrova, druhé rychlé vozidlo se k němu přiblížilo a chovatel udělal dva pokusy mu fouknout uspávačku. Až druhý byl úspěšný. Býčka jsme zpovzdálí při jeho postupu sledovali, ale ještě dlouho nejevil žádné známky ospalosti. Až mezi Borčicemi a Žehrovem zůstal nejprve stát, pak se konečně položil. Podle instrukcí jsme zůstali opodál, aby se dostal do hlubšího spánku, ale instrukcí nedbal baskervilský pes z Borčic, po jehož zásahu se býček opět zvedl a vydal na další pouť. Už za hluboké tmy byl spatřen mezi Mlýnicí a Borčicemi. Bezvýsledné pátrání bylo na noc přerušeno (chovatel ráno zjistil, že býček v noci neomylně doputoval na svou poslední pastvinu). V pondělní ráno se tedy deficit sníži na jeden až dva kusy. Kuriozní je na tom to, že ani mladá a nerozumná dobytčata se v podstatě nevzdálila z oblasti, jíž říkáme Rajský triangl. 

Ale celé neplánované rodeo, při kterém chybělo jen pátrání termovizí z vrtulníků, nemohlo zabránit, aby se nedělní večírek - byť s tříhodinovým skluzem na Podbabě rozjel. Naši virtuózové zahráli vše pro nás. Oslavenec byl také spokojen dostatkem jídla a pití.

Ráno se muselo brzy vstávat - sraz skupiny koledníků byl už v 8 hodin na horním konci Skalan. V průběho dopoledne se už nic zvláštního nestalo - počet koledníků však rok od roku roste, na přípitky netsačí běžná lahvinka. Mezi koledníky byly pozorováni i zahraniční delegáti, mezi nimi jedna fotografka - tešíme se na její fotoreportáž. O pokračování na odpoledním společném setkání u Skalanské zvoničky se dozvíte příště, snad se i podíváte na fotky z těchto dnů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotky

(Petr Skála, 9. 4. 2010 13:07)

Pár fotek z Velikonoc najdete zde:
http://stoun.rajce.idnes.cz/Velikonoce_2010_-_Skalany/