Jdi na obsah Jdi na menu

O Skalanech

4. 8. 2009
Skalany jsou osada, patřící k obci Vyskeř. Ta patří do působnosti města Turnov. Na mapě najdete Skalany v centru Českého ráje.
Je tu třicet čtyři obytných stavení, mezi nimi i roubenky staré 150 let, ale i nové. V nich žije trvale asi devatenáct rodin, zbytek je užíván k rekreaci těmi, kteří dosud musí bydlet ve městech.
Mezi stálými a přechodnými obyvateli Skalan panuje shoda. Valná většina chalupářů se zapojuje do akcí, pořádaných usedlíky a stejně je tomu i naopak. Můžete to posoudit na fotografiích z našich akcí. Živo je tu celý rok – Velikonoce jsou u nás spontánní, odpoledne se pak sejdeme u naší zvoničky (tu jsme si sami opravili) a společně Velikonoční pondělí ukončíme. S masopustním průvodem pomáháme na Vyskři, kde je pro maškary víc prostoru. Na konci dubna pálíme čarodějnice. Pak už začne zábava s přeháněním stáda krav, a tak to přes dětský den pokračuje až k adventu, který zpestří zpívání vánočních písní a koled při zažíhání stromků na návsi a v kostele o Vánocích.
Máme to štěstí, že se v naší osadě sešlo tolik talentů, že tu působí countryová kapela FUNNY GRASS, naši ochotníci působí v obnoveném Divadelním spolku Jirásek,
Osada má čilé styky i s okolními obcemi. Podporujeme kapelu OVČIE KIAHNE hrající "agrorock" a působící v sousedních Kacanovech. Premiéry Divadelního spolku Jirásek se odehrávají vždy v sále v blízké Olešnici. Sál i s jevištěm a malou kruchtou jsme pomáhali opravit a vymalovat. Jen na restaurování krásné divadelní opony dosud peníze nestačí.
Společně a spokojeně tu bydlí lidé staří i mladí. Nejstaršími obyvateli jsou pan Radúz Žalud, který se narodil 12. května 1928 a paní Marie Tlustá (nar. 1. října 1928). Nejmladší je (dnes) slečna Venuše, která se narodila 19. června 2009. Těšíme se na další přírůstky!

Časem doplníme i informace o činnostech, kterými se zdejší obyvatelé zabývají. Ve Skalanech najdete nejen rolníka, ale i chovatele skotu, prodejnu pastevních potřeb a potřeb pro koně a jezdce, dílnu kožedělné zakázkové výroby, ze které vycházejí výrobky pro lidi a skupiny, zabývající se různými historickými obdobími, jako jsou vikingové, keltové, středověcí rytíři. Restauraci u nás nehledejte (chodíme do blízké Olešnice, do Kacanov, nebo do Skokov - Svijany čepují všude!), ale hledáte-li možnost ubytování, tak i tu u nás najdete
O dění u nás i na turnovsku najdete pravidelné a objektivní informace na serveru Turnovsko v akci

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář