Jdi na obsah Jdi na menu

Velikonoční rej

22. 11. 2016

Začátek velikonoc ve Skalanech spadá do doby, kdy se dělalo připojení na elektriku nebo na vodu a to vím přesně, neb k tomu se váže tato příhoda. Bylo to na přelomu tisíciletí, kdy jsme se s Jardou Havlem dohodli, že se pokusíme obnovit tradici Velikonoc ve Skalanech. Mám na mysli chození po koledě dospělých, protože děti chodí nepřetržitě již od věky věkův. Dohodli jsme se, že začneme u nás ráno v 8 hodin a budeme pokračovat dále po vesnici. Jarda přišel včas, vyšustili jsme ženy v našem domku a pokračovali k Havlům. Tam jsme prošli obě patra a usadili se venku před garáží. Jarda přinesl pivko a starý pan Havle slivovičku. A to neměl dělat. Bylo krásné teplé slunečné počasí, pivko se prokládalo slivovičkou a sluníčko hnalo alkohol do hlavy. Dopoledne jsme se s Havlovými ještě dohodli, že nám odpoledne pomohou vykopat rýhu na chaloupce pro vodu či elektrický kabel. Pak se k nám přidali ještě sousedé Smržovi a z dalšího chození po koledě sešlo. Když už jsem byl přepitý, tak jsem se dovrávoral domů a lehl si v sednici na zem, vyspávat opičku. Asi jsem to klukům neřekl, protože za mnou poslali od Smržů nějakého klučinu, abych přišel pokračovat. Když přišel, tak mamka byla zrovna venku.

"Paní Tichá, prý máte poslat Petra k Havlům."                                                         "Hm, ale to nepůjde, on je úplně mrtvej."

Klučina vytřeštil oči na vrch hlavy a pelášil k Havlům." Paní Tichá vzkazuje, že prý Petr nemůže přijít, protože je úplně mrtvej." Chlapi samozřejmě pochopili jak to je a začali se smát. Klučina se divil, co že se smějou, když jsem mrtvý a tak mu to řekli, jak to je.

Po nějaké době se ke mě na podlahu přidal i taťka a když se pro nás odpoledne stavil Jára s tím, že půdem kopat tu rýhu, tak mu mamka řekla. "Jo Jardo, tak z toho dneska nic nebude. Ležejí tam jak poranění srnci a pochybuju, že uzvednou krumpáč."

Nakonec jsme si tu rýhu museli vykopat bez pomoci, ale pořád lepší, než to pondělní velikonoční odpoledne.

Ale musím říci, že základ velikonoční pomlázky byl tenkrát dán a dnes je to nejhezčí akce, která ve Skalanech probíhá. Příští příspěvek se bude týkati opět koledy, přesněji jejího pokračování a připojím sem i naši skalanskou koledu

 

Petr Tichý

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář